KARABIN CHASSEPOT WZÓR 1866 DEKO P.C.U. REZERWACJA

Karabin Chassepot wzór 1866 (fr. Chassepot Modéle 1866) – francuski jednostrzałowy karabin iglicowy z drugiej połowy XIX wieku.

    W pierwszej połowie XIX wieku podstawową bronią strzelecką były karabiny odprzodowe z zamkiem kapiszonowym. Pierwszym wprowadzonym do uzbrojenia wojska karabinem odtylcowym był skonstruowany przez Johanna Nicholasa von Dreyse karabin wprowadzony do uzbrojenia jako Zündnadelgewehr M/41. Zalety nowego karabinu zostały docenione po wojnie austriacko-pruskiej (1866) kiedy w starciach żołnierzy austriackich uzbrojonych w karabiny odprzodowe z żołnierzami pruskimi uzbrojonymi w karabiny Dreysego zginęło lub zostało rannych osiem razy więcej żołnierzy austriackich niż pruskich. W tym czasie we Francji prowadzono prace nad nowym karabinem odtylcowym. Ostatecznie do uzbrojenia przyjęto w 1866 roku karabin skonstruowany przez Antoine Alphonse Chassepota. Nowy karabin był podobnie jak karabin Dreysego bronią odtylcową, ale miał dwie cenne zalety: spłonka była umieszczona centralnie u podstawy naboju (w karabinie Dreysego spłonka znajdowała się pod pociskiem co wymuszało stosowanie bardzo długiej iglicy) komora nabojowa była uszczelniona kauczukową wkładką dzięki czemu nie występowała ucieczka gazów prochowych przez zamek (rozwiązanie podobne do stosowanego obecnie w artylerii tzw. pierścienia Bange'a). Karabin był zasilany amunicją 11 × 67 mm. Były to naboje w łusce jedwabnej elaborowane 5,5 g prochu czarnego o masie pocisku 24,5 g. Nowe karabiny zostały użyte po raz pierwszy podczas bitwy pod Mantaną 3 listopada 1867 roku. W następnych latach karabin Chassepot Mle1866 stał się podstawową bronią francuskiej piechoty. W czasie wojny francusko-pruskiej (1870-1871) karabiny Chassepota okazały się zdecydowanie lepsze od karabinów Dreysego. Były bardziej niezawodne i miały większy zasięg. Karabin Chassepot'a był produkowany przez MAS (Manufacture d'Armes de St. Etienne), MAC (Manufacture d'Armes de Chatellerault ) i MAT (Manufacture d'Armes de Tulle). Część została wyprodukowana zgodnie z zawartymi umowami w Anglii (Potts i Hunt), Belgia (Lie`ge), w Placentia i Brescia. Do 1870 roku wyprodukowano ok. 1 200 000 sztuk. Produkcja karabinów Chassepot zakończono w lutym 1875 roku, cztery lata po zakończeniu wojny francusko pruskiej. Wkrótce potem karabiny Chassepota zostały zastąpione przez karabiny Gras wz. 1874 zasilane nabojami scalonymi w łusce metalowej.

   Zdjęcia przedstawiają konkretny egzemplarz na sprzedaż wyprodukowany w 1868 roku , kompletny , zgodny numerycznie , sprawny mechanicznie - można oddać tzw. "suchy strzał".

 

   Do każdej sztuki dołączamy fakturę VAT oraz zaświadczenie CLK KGP. Towar wprowadzony do obrotu przed 08-04-2016 r.  Zakup bez zezwolenia , tylko dla osób pełnoletnich , konieczność rejestracji w WPA.  

 

 

   ZAKUP BEZ ZEZWOLENIA

Cena z podatkiem VAT: 0,00

Dostępny ze stanu magazynowegoGaleria zdjęć: