KARABIN BERTHIERA MLE 1907/15 Armia Turecka DEKO P.C.U. REZERWACJA

    We Francji pierwszym wprowadzonym do uzbrojenia karabinem odtylcowym był Chassepot Mle1866. Po kilku latach został on przystosowany do zasilania amunicja z łuską metalową (Gras Mle1874). W celu zwiększenia szybkostrzelności jednostrzałowych karabinów Grasa skonstruowano karabin Mle1884 będący połączeniem karabinu Grasa z podlufowym magazynkiem rurowym konstrukcji Kropatschcka. Wynalezienie przez Paula Vieille w 1886 (lub 1884) pierwszego prochu bezdymnego sprawiło że konieczna stała się nowa modernizacja karabinu. Francuzi postanowili oprzeć się na konstrukcji karabinu Mle1884 i amunicji 11 x 59 mm R. Karabin Lebel Mle1886 był pod względem konstrukcji bardzo podobny do karabinu Mle 1884. Jedyną większą zmianą był nowy tłok zaporowy zamka wyposażony w dwa rygle. Nowy nabój 8 x 50 mm R zachował średnicę dna łuski identyczną jak w naboju 11 mm. Wprowadzenie szyjki umożliwiającej osadzenie pocisku o średnicy 8 mm spowodowało że nabój miał silnie stożkowy kształt. Karabin Lebela wkrótce stał się przestarzały. Największą wadą był odziedziczony po karabinie Mle1884 magazynek rurowy. Był on ładowany pojedynczymi nabojami (karabiny powstające równocześnie z Lebelem miały najczęściej magazynki pudełkowe ładowane przy pomocy kilkunabojowych ładowników) co zmniejszało szybkostrzelność. Jeszcze większą wadą była niemożność stosowania naboi z pociskami ostrołukowymi (ostre zakończenie pocisku uderzało w trakcie strzału w spłonkę co groziło odpaleniem naboju w magazynku). Dlatego już w 1890 roku do uzbrojenia wprowadzono pierwszą broń z magazynkiem pudełkowym. Był to opracowany przez M. Berthiera karabinek Mle1890. Była to broń z zamkiem wzorowanym na wcześniejszych konstrukcjach francuskich ale z nowym magazynkiem ładowanym trójnabojowymi ładownikami. Ładowniki były własną konstrukcją Berthiera (pierwsze ładowniki symetryczne). W dwa lata później  owstał zmodernizowany karabinek Berthiera Mle1892. Jednak piechota nadal używała karabinu Lebela.

  W 1907 roku roku został wprowadzony do uzbrojenia pierwszy karabin Berthiera Mle1907. Pod względem konstrukcyjnym była to długolufowa wersja karabinka Mle1892. Karabin ten został zmodernizowany w 1915 roku ale zmiany były niewielkie. Modernizacja z 1915 roku okazała się niewystarczająca i dlatego już w 1916 roku przeprowadzono następną. Tym razem zmiany były poważniejsze. Największą było wyposażenie karabinu Berthier Mle1907/15 M16 w nowy magazynek o pojemności 5 naboi co zwiększyło szybkostrzelność. Wraz z nowym karabinem wprowadzono do uzbrojenia nowy karabinek Mle1892 M16. Do końca pierwszej wojny światowej karabiny Berthiera razem ze starszymi karabinami Lebel Mle1886 były przepisową bronią żołnierzy francuskich.  Po wojnie karabiny Berthiera wraz z żołnierzami Błękitnej Armii trafiły także do Polski (polskie oznaczenie Berthier wz.1907). 

  Karabiny   Mle1907/15 M34 i MAS 36 stanowiły przepisowe uzbrojenie żołnierzy francuskich w 1940 roku. Po kapitulacji Francji zostały wycofane z uzbrojenia.

 

  Zdjęcia przedstawiają konkretny egzemplarz na sprzedaż. Karabin wyprodukowany przez firmę Continsouza w Tulle , zakupiony przez Turcję i dostosowany w 1948 roku do wymogów Armii Tureckiej . Broń niezgodna numerycznie , sprawna mechanicznie , można oddać tzw. "suchy strzał" .

 

  Zakup tylko dla osób pełnoletnich bez zezwolenia , konieczność rejestracji w WPA. Towar wprowadzony do obrotu przed 08.04.2016r. Do każdej sztuki dołączamy fakturę VAT oraz zaświadczenie CLK KGP.   

 

  ZAKUP BEZ ZEZWOLENIA

Cena z podatkiem VAT: 0,00

Na zamówienieGaleria zdjęć: