PISTOLET MAG 98 DEKO P.C.U.

  Pistolet MAG - 98

  MAG – polski pistolet samopowtarzalny kalibru 9 mm, na nabój 9 x 19 mm Parabellum skonstruowany przez Mariana Gryszkiewicza. Produkowano wersje MAG-95 i MAG-98. Skrót MAG pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska jego konstruktora,natomiast liczba 95 określa rok,w którym było przewidywane całkowite zakończenie prac nad prototypem.

   Na początku 1993 roku rozpoczęto w Zakładach Mechanicznych "Łucznik" (obecnie Fabryka Broni "Łucznik") prace nad nowym pistoletem, przeznaczonym przede wszystkim dla wojska i służb mundurowych, zastępującym przestarzałe P-64 i P-83. W przeciwieństwie do poprzedników, pistolet miał strzelać standardowym w NATO nabojem 9 x 19 mm Parabellum. Ponieważ wojsko nie opracowało wówczas jeszcze założeń taktyczno-technicznych (ZTT) nowego pistoletu, założenia takie opracowano w marcu 1993 w fabryce i postanowiono zbudować klasyczną konstrukcję, opartą na najlepszych wzorach zagranicznych. Projekt MAG-95 przygotował zespół pod kierunkiem inż. Mariana Gryszkiewicza. Pod koniec 1993 roku były gotowe dwa prototypy nowego pistoletu. W 1994 roku trwały próby nowej broni , a w następnym roku wyprodukowano partię próbną nowej broni (20 egzemplarzy). W 1995 roku broń przedstawiono do badań prowadzonych w ramach konkursu na nowy pistolet dla Wojska Polskiego, gdzie konkurował z WIST-94. Pomimo, że MAG wykazywał lepsze: pewność działania, wytrzymałość konstrukcji oraz zabezpieczenie przed przypadkowym strzałem, został odrzucony, gdyż nie spełniał opracowanych jesienią 1993 przez wojsko założeń taktyczno-technicznych w zakresie maksymalnych wymiarów (190x135x33 mm) i masy (800 g). Po przegranym konkursie w ZM "Łucznik" opracowano w 1996 nową lżejszą wersję pistoletu MAG-96 (docelowo MAG-98) , z aluminiowym szkieletem, ale w dalszym ciągu był za ciężki o 75 g i miał za duże wymiary, wobec czego do uzbrojenia wojska został w 1999 przyjęty konkurencyjny WIST. W następnych latach MAG był produkowany w niewielkich ilościach na rynek cywilny, dla Straży Granicznej i Służby Więziennej. Testowany był w Policji, która jednak wybrała pistolety Glock i Walther P-99. Opracowano wersję do strzelań sportowych MAG-98C (dopuszczoną do strzelań w IPSC w klasie Production) oraz zbudowano małą partię (poniżej 100) pistoletu na rynek amerykański, z 10-nabojowym magazynkiem. Produkcję pistoletu z uwagi na brak zamówień służb mundurowych i niewielki polski rynek cywilny przerwano w pierwszych latach XXI wieku.  

 

    Do każdej sztuki dołączamy fakturę VAT , oraz zaświadczenie CLK KGP . Towar wprowadzony do obrotu przed 08.04.2016r. Zakup bez zezwolenia tylko dla osób pełnoletnich, konieczność rejestracji w WPA .

 

 

   Zdjęcia przedstawiają konkretny egzemplarz na sprzedaż, wyprodukowany w 2000 r. przez Fabrykę Broni w Radomiu. Pistolet wizualnie w bardzo dobrym stanie , zgodny numerycznie,  sprawny mechanicznie , można oddać tzw. "suchy"strzał . 

 

                            ZAKUP BEZ ZEZWOLENIA 

Cena z podatkiem VAT: 6999,00

Dostępny ze stanu magazynowego



Galeria zdjęć: