Sten Mark II - Replika

 Sten – replika brytyjskiego pistoletu maszynowego , skonstruowanego  w 1941 roku, podstawowego pistoletu  maszynowego armii brytyjskiej , używanego do lat 50. XX wieku.

  Armia Brytyjska rozpoczęła swój udział w II wojnie światowej, nie posiadając w swoim wyposażeniu pistoletów maszynowych. Powodem był konserwatyzm kierownictwa armii, które uważało je za broń 'gangsterską". Do projektowania Stena przystąpiono po upadku Francji w 1940 roku, kiedy bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii zostało zagrożone i pojawiła się potrzeba szybkiej produkcji wielkich ilości indywidualnej broni maszynowej w warunkach trudności surowcowych. Pistolety maszynowe były już w kampanii francuskiej masowo i z sukcesem wykorzystywane przez Niemców. Nową broń opracowano wzorując się ogólnie na niemieckim MP 40, lecz maksymalnie upraszczając konstrukcję i rezygnując z wszelkich części, które nie były niezbędne do działania i obsługi broni. Pistolet dostosowano do niemieckiej amunicji pistoletowej 9 x 19 mm Parabellum. W efekcie powstała broń o wyjątkowo prostej i taniej konstrukcji, równie skuteczna w działaniu.

  Nazwa Sten powstała jako skrót nazwisk projektantów: Reginalda Sheperda i Harolda Turpina oraz miejscowości Enfield, gdzie mieściła się fabryka Royal Small Arms Factory. Prototyp zaprezentowano 10 stycznia 1941 r., a od czerwca 1941 rozpoczęto produkcję seryjną wariantu Sten Mk I, różniącego się jeszcze od wszystkich kolejnych. Pod koniec 1941 r. dalej uproszczono konstrukcję pistoletu, wprowadzając wariant Mk I*. Najbardziej znaną i najliczniejszą odmianą była kolejna Mk II, z charakterystyczną perforowaną osłoną na części lufy. Obok giętej kolby metalowej, wprowadzono w niej prostą kolbę rurową w kształcie litery T. Największe uproszczenia technologiczne nastąpiły w wersji Mk III, która miała rurową osłonę na całej długości lufy (podobnie jak Mk I*). Z nadmiernych uproszczeń zrezygnowano dopiero w ostatniej wersji Mk V, przeznaczonej początkowo dla wojsk powietrznodesantowych. Była ona lepiej wykończona i wyposażona w drewnianą kolbę i chwyt pistoletowy oraz uchwyt do mocowania bagnetu. Produkowano również wersje specjalne wyciszone Mk IIS i MK VI, wyposażone w tłumik dźwięku. Wersja Mk IV nie weszła do produkcji. Do czerwca 1942 r. wyprodukowano ok. 100 tys. sztuk tej broni. Szczyt produkcji osiągnięto w 1943 r., produkując aż 47 tys. sztuk tygodniowo. Do końca 1945 r. wyprodukowano ok. 3.750.000 sztuk brytyjskich Stenów. Mniejsze ilości produkowano również w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.

  Prosta konstrukcja i produkcja pistoletów Sten sprawiła, że rozpoczęto ich wytwarzanie w warunkach konspiracyjnych. Produkcję podjęto w czasie wojny w Polsce, Danii oraz we Francji. Produkcję Stena podjęli również Niemcy. Na przełomie 1944/45 wyprodukowali w zakładach Mausera dla celów dywersyjnych, nakładem wielkich środków, serię 28 tys. wiernych kopii Stena Mk II, oznaczonych jak oryginały i nazwanych "Gerät Potsdam". Ponadto, w 1945 roku, poszukując taniej i prostej broni dla Volkssturmu, rozpoczęli produkcję zmodyfikowanego Stena pod oznaczeniem MP 3008 ("Gerät Neumünster"). Wyprodukowano ok. 10 tys. sztuk tej broni, różniącej się od Stena głównie magazynkiem przyczepianym od dołu.

  Pistolety maszynowe Sten, produkowane były także w innych państwach. W Chinach rozpoczęto produkcję kopii Stena Mk. II. Była ona kontynuowana także po zakończeniu wojny domowej w Chińskiej Republice Ludowej. Broń nosiła oznaczenie Typ-54. Została ona przystosowana do strzelania nabojem TT kal. 7,62 mm. Gniazdo magazynka zostało przystosowane do magazynków łukowych. Produkcję broni identycznej ze Stenem Mk. II, podjęto także na Tajwanie. Nosiła ona oznaczenie M-38. W Izraelu produkowano kopię Stena Mk. II pod nazwą "Tamat". Początkowo produkcja była prowadzona w warunkach konspiracyjnych. Kontynuowano ją po 1948 roku. Na wyposażeniu armii izraelskiej pozostawały one do 1956. Wprowadzono wtedy do uzbrojenia pistolety maszynowe Uzi.

  Według niektórych źródeł, całkowita produkcja pistoletów maszynowych Sten oraz ich kopii osiągnęła 4.500.000 egzemplarzy.

 

   Wierna replika wykonana przez hiszpańską firmę Denix ze ZnAl-u - stopu cynku z aluminium co uniemożliwia przystosowanie jej do wystrzeliwania jakiejkolwiek amunicji. Ma możliwość przeładowania i oddania suchego strzału. Magazynek wymienny, możliwość założenia pasa nośnego , ruchomy spust i zamek . Replika jest całkowcie rozbieralna .

  Wyrób polecany dla grup rekonstrukcyjnych ze względu na doskonałe odwzorowanie oryginału i realizowane manualne funkcje normalnej broni.

Cena z podatkiem VAT: 759,00

Na zamówienie



Galeria zdjęć: