PISTOLET P-83G "WANAD" 9 mm PA DEKO P.C.U.

P-83 – polski pistolet wprowadzony do uzbrojenia na miejsce pistoletu P-64.

Skonstruowany jest na nabój 9 x 18 mm Makarowa, który jest używany w P-64 oraz pistolecie maszynowym PM-63. Następca P-64 został pozbawiony głównych wad swojego poprzednika. Ma pojemniejszy magazynek, mniejszą siłę potrzebną do samonapinania kurka oraz słabsze oddziaływania na dłoń strzelca podczas strzelania. Został zaprojektowany tak, aby można go było produkować metodami tłoczenia, zgrzewania i lutowania, zamiast tradycyjnego skrawania, co dało obniżenie materiałochłonności, pracochłonności oraz kosztów produkcji. W czasie projektowania zwrócono szczególną uwagę na zabezpieczenie pistoletu przed strzałem przypadkowym i przedwczesnym.

 Prace konstrukcyjne nad nowym pistoletem rozpoczęto w drugiej połowie lat 70-tych. Prowadzono je równolegle nad dwoma prototypami. Pierwszy z nich, oznaczony P-78A "TUL", opracowano w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia (WITU) w Zielonce. TUL wyposażono w samonastawny bezpiecznik wewnętrzny, sterowany spustem i 12-nabojowy magazynek. Drugi o nazwie WANAD (P-78B) powstał w ośrodku Badawczo-Rozwojowym Zakładów Metalowych "Łucznik" w Radomiu. WANAD wyposażono w skrzydełkowy bezpiecznik nastawny i 8-nabojowy magazynek. Po przeprowadzeniu badań prototypów, uwzględnieniu poprawek, wykonaniu partii próbnej i uwzględnieniu proponowanych zmian, do produkcji seryjnej skierowano pistolet P-78B. Konstruktorami pistoletu byli inżynierowie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Zakładów Metalowych "Łucznik" w Radomiu: Ryszard Chełmicki i Marian Gryszkiewicz. Powstały dwa warianty pistoletu. W pierwszym prototypie zastosowano zewnętrzny bezpiecznik skrzydełkowy. Drugi prototyp był pozbawiony bezpiecznika zewnętrznego. Posiadał jedynie zabezpieczenia wewnętrzne, przede wszystkim samoczynną blokadę iglicy zwalnianą poprzez nacisk na spust. Opierając się na konstrukcji pistoletu P-83, skonstruowano i wyprodukowano 10 egzemplarzy nie produkowanego seryjnie pistoletu PT-83 wyposażonego w zintegrowany tłumik dźwięku.

 P-83 został przyjęty do uzbrojenia przez Wojsko Polskie, Milicję Obywatelską, Służbę Bezpieczeństwa, Policję. Był także sprzedawany na cywilnym rynku broni.

    Zdjęcia przedstawiają konkretny egzemplarz na sprzedaż, wyprodukowany w 1994 roku w Fabryce Broni w Radomiu jako model P-83G na amunicję gazową 9 mmPA  .

 

   Do każdej sztuki dołączamy fakturę VAT oraz zaświadczenie CLK KGP . Towar wprowadzony do obrotu przed 08.04.2016r.  Zakup bez zezwolenia, tylko dla osób pełnoletnich , konieczność rejestracji w WPA.

  

  ZAKUP BEZ ZEZWOLENIA

Cena z podatkiem VAT: 2599,00

Dostępny ze stanu magazynowego



Galeria zdjęć: